Charles Heidsieck Blanc Des Millenarires 1995
Skaberen af Husene Charles Heidsieck & Piper-Heidsieck’s vine Régis Camus er endnu engang blevet tildelt æren af ”Sparkling Winemaker of the Year” trofæ ved International Wine & Spirits Challenge, London 2008.
Dette er tredje gang at Régis Camus får denne titel, og den niende gang at titlen tildeles Husene Charles Heidsieck & Piper-Heidsieck.
Smuk og ligetil, stor og genkendelig.
Dette er tredje gang at Régis Camus får denne titel, og den niende gang at titlen tildeles Husene Charles Heidsieck & Piper-Heidsieck.
Smuk og ligetil, stor og genkendelig.
Denne Champagne har alle de noble karaktertræk for en moden Chardonnay, og med dens fantastiske potentiale for yderligere modning har denne Champagne sin berettiglse i den stolte kategori af ”Blanc des Millénaires”.
Charles Heidsieck Blanc Des Millénaires Vintage 1995 har i 2008 høstet flere priser verden over samt scoret højt på diverse pointlister. Således har Wine Spectator tildelt Charles Heidsieck Blanc Des Millénaires Vintage 1995 94 point I og Guide Bettane et Desseauve gav 19 ud af 20 mulige point. Den har vundet guldmedaljer ved bla. Mondial de Bruxelles, Decanter & International Wine & Spirits Competition
Oprindelse:
Frankrig.
Smag:
En eksplosion af moden friskhed springer frem i denne Champagne. Umiddelbare silkenoter af karameliseret abrikos og kvæde, der langsomt glider over i smagen af tørrede frugter, hasselnød og mandel.
Farve:
Let gylden farve med nuancer over i de grønlige toner.
Duft:
Bouquet’en er perfekt balanceret af elegance og frugbarhed. Elegancen fornemmes i noterne af blade og nedfaldent løv som bregne og lindetræ. Frugtbarheden træder frem i form af aromatiske blomster så som jasmin, gedeblad/kaprifolium og pinselilje.
Alkoholindhold
12%
| Variant | Varenr | Pris | Tilbud | Billede | Lager | |
| Brut Blanc De Blancs | Ikke angivet | DKK 1.099,95 | Læg i kurv | |||
| Alle priser er anført inkl. moms | ||||||

